W jakich sytuacjach mogą przydać się zasilacze awaryjne UPS?

Awarie prądu pojawiają się w najbardziej niespodziewanych momentach. Będąc w pracy, wykonując ważny projekt przy komputerze, często z powodu wyłączenia prądu można stracić wiele godzin pracy. W takich sytuacjach przyda się zasilacz awaryjny, który chroni nie tylko dane, ale także sprzęt przed skokami napięcia. Jakie są dostępne rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS i w jakich jeszcze sytuacjach mogą się przydać?

Zasilacz awaryjny UPS – czym dokładnie jest to urządzenie?

ITnes zasilacze awaryjne UPS są urządzeniami wyposażonymi w akumulator. W nim gromadzona jest energia elektryczna, która w razie wyłączenia prądu przekazywana jest do podłączonego do zasilacza sprzętu. Prościej rzecz ujmując, jeśli pracujesz przy komputerze, który jest podłączony do UPS-a, to w razie wyłączenia prądu, będzie on zasilany energią elektryczną właśnie z zasilacza. Niewątpliwe jest to wielki plus w wielu branżach i firmach, ale to nie jedyna korzyść, jaką niesie ze sobą posiadanie takiego urządzenia. Dodatkowo zasilacz chroni sprzęt przed skokami napięcia, co oczywiście wpływa na dłuższą żywotność.

Awarie prądu pojawiają się w najbardziej niespodziewanych momentach. Będąc w pracy, wykonując ważny projekt przy komputerze, często z powodu wyłączenia prądu można stracić wiele godzin pracy

Zasilacze awaryjne UPS składają się z obudowy i akumulatora, a w zależności od modelu mogą być to większe gabaryty lub mniejsze z wyświetlaczem LED i szeregiem funkcji. W zależności od modelu można wybrać zasilacz o większej pojemności i dodatkowych funkcjach, które mogą być przydatne w dużych firmach, serwerowniach czy szpitalach.

Jakie rodzaje zasilaczy można znaleźć na rynku?

Jeśli chodzi o rodzaje zasilaczy UPS, to można je podzielić na trzy kategorie:

  • zasilacze online,
  • zasilacze offline,
  • zasilacze line-interactive.

W pierwszym typie zasilaczy z podwójną konwersją zastosowany jest oddzielny układ zasilania w stosunku do napięcia wejściowego. Przeznaczone są one dla firm i do zastosowania w serwerach ze względu na krótki czas reakcji. To zasilacze, które polecane są do podłączenia bardzo wrażliwych na skoki napięcia i przerwy w dostawie prądu urządzenia.

Zasilacze offline są prostymi urządzeniami, które znajdą zastosowanie w warunkach domowych. Cechą charakterystyczną tego typu zasilaczy jest niski koszt ich eksploatacji, niewielkie gabaryty, a także niska cena.

Ostatnim wariantem są zasilacze line-interactive, w których stabilizowane jest napięcie wyjściowe. Jest to ulepszony typ zasilacza offline, a ich zaletą jest krótki czas reakcji na zakłócenia i wahania w dostawie energii elektrycznej.

Kiedy warto zaopatrzyć się w zasilacz UPS?

Zasilacze awaryjne UPS to urządzenia, które przydadzą się w domu, ale i w wielu branżach. Mianowicie warto na pewno zaopatrzyć się w taki sprzęt, gdy w firmie działa monitoring. Zasilacz przyda się w firmach, w których pracuje się przy komputerach, a przerwa w dostawie prądu może przysporzyć właścicielowi przedsiębiorstwa dużych strat. Jest to także przydatne urządzenie w miejscach, w których pracują kotły czy pompy centralnego ogrzewania. Obowiązkowo sprzęt i aparaty medyczne powinny być także podłączone do zasilaczy, gdyż brak prądu w takiej sytuacji może zagrażać życiu pacjentów.

Awarie prądu pojawiają się w najbardziej niespodziewanych momentach. Będąc w pracy, wykonując ważny projekt przy komputerze, często z powodu wyłączenia prądu można stracić wiele godzin pracy

Czym kierować się podczas zakupu zasilacza UPS?

Podczas wyboru typu i modelu zasilacza należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Przede wszystkim należy dobrać zasilacz do warunków, w jakich będzie on używany. Jeśli ma być do niego podłączony jeden komputer i drukarka, to nie ma potrzeby inwestowania w zasilacz online. Jeśli będzie on pracować w serwerowni, czy w szpitalu, to oczywiście jedynie wspomniany UPS online sprawdzi się najlepiej. Bardzo ważne jest, by dopasować moc zasilacza do mocy urządzeń do niego podłączonych. To jednak nie wszystko, gdyż każdy z modeli ma inny czas przełączania, a więc czas reakcji w razie awarii prądu. Nie bez znaczenia jest też liczba gniazd wyjściowych, a więc ilość urządzeń, jakie można do zasilacza podłączyć, ale też pojemność akumulatora. Niektóre zasilacze awaryjne UPS umożliwiają monitorowanie jego parametrów na wyświetlaczu. Dodatkowo w zaawansowanych modelach można znaleźć specjalne oprogramowanie, które ułatwia sterowanie pracą sprzętu (https://unicomputers.pl/zasilacze-awaryjne-apc-czy-warto-gdzie-sie-sprawdza/).

Biorąc pod uwagę te parametry, można dopasować zasilacz do konkretnych zastosowań. Przy okazji warto też porównać ceny i dokładnie zapoznać się ze specyfikacją sprzętu, by zasilacz spełnił wszystkie oczekiwania.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.