Słysząc o stacjach roboczych, wielu ludzi z pewnością nie skojarzyłoby ich nawet z komputerami. Tymczasem jednak te rzeczywiście nimi są. Z tym jednak, że ich zastosowanie jest znacznie węższe (bo i po części podyktowane ich ceną). Ale czym tak właściwie jest tego typu sprzęt i kto powinien na niego postawić? Na co musi przy tym zwracać uwagę? Odpowiedzi – poniżej.
Definicja stacji roboczych – czym one tak właściwie są?
Stacje robocze to komputery przeznaczone do ciężkiej pracy. Jest to więc sprzęt skierowany przede wszystkim do zawodowców, wymagających od tego typu urządzenia pracy w ponadprzeciętnych warunkach. Charakteryzuje się on zatem znacznie lepszą mocą obliczeniową oraz jakością podzespołów niż ta obecna w standardowych komputerach osobistych. Wykazuje się przy tym większą stabilnością i stwarza bezpieczniejsze środowisko do pracy profesjonalnej, nieuznającej kompromisów w tej właśnie materii.
Stacje robocze zazwyczaj przyjmują formę komputerów stacjonarnych, czego doskonałym przykładem są bardzo popularne na rynku stacje robocze Fujitsu Celsius W5012 (ze strony itnes.pl). Istnieje jednak nisza laptopów, które również można nazwać tego typu stacjami. Oczywistym jest, że sprzęty tego typu również wyróżniają się na swoim polu. Z konieczności jednak muszą iść na pewnego rodzaju kompromisy, przez co najczęściej wybierane są przez profesjonalistów nieco mniej wymagających, jednak ceniących sobie możliwość pracy mobilnej.
Jak wybrać stację roboczą idealną względem własnych potrzeb?
Decydując się na stację roboczą trzeba mieć świadomość co do tego, że sprzęt ten sprzedawany jest w różnych konfiguracjach. To dość oczywiste, bo choć każde urządzenie tego typu ma działać w każdym środowisku, profesjonaliści mają po prostu różne wymagania względem tego. Podejmując więc decyzję, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak chociażby:
- cena – oczywistym jest, że każdy wybiera sprzęt adekwatny do własnego budżetu. Stawiając na stację roboczą ma się pewność co do jakości – cena zaś zwykle jest odzwierciedleniem potrzeb, jakie dana stacja jest w stanie spełnić,
- procesor – to główna część sprzętu tego typu, a jednocześnie najważniejszy podzespół, na jaki warto zwrócić uwagę – lepszy procesor pozwoli też lepiej wykorzystać pozostałe elementy wewnątrz obudowy,
- pamięć RAM – choć tę można rozbudowywać (podobnie, jak dysk twardy), warto zadbać, by ta dostępna w pakiecie była odpowiednio dużą,
- gwarancja producenta – jest ona istotna w przypadku ewentualnych awarii czy dysfunkcji, ale też stanowi odzwierciedlenie tego, jak dużą pewnością co do swojego sprzętu odznacza się producent. Dłuższa gwarancja oznacza, że jest on przekonany co do jego jakości i przystosowania do długotrwałej pracy w najbardziej wymagających warunkach,
- dostępność systemu operacyjnego – ten nie zawsze sprzedawany jest w pakiecie.
Rozwiązaniem dość uniwersalnym i na pewno popularnym w każdej z branż są stacje robocze Fujitsu Celsius W5012. Producent ten doskonale rozumie potrzeby profesjonalistów, zamieszczając w swoim sprzęcie podzespoły idealnie dostosowane właśnie do nich. Właśnie przez to większość z nich jest w pełni zadowolona z jego użytkowania. Stacja robocza to sprzęt na lata, dlatego warto rozważyć zakup takiej, która będzie lekko wykraczała poza nasze indywidualne potrzeby (https://unicomputers.pl/ultrabooki-dedykowane-biznesowi-seria-hp-elitebook-800/).
Podsumowanie
Stacje robocze stanowią świetne rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników komputerów – zwłaszcza tych, którzy sprzęt ten wykorzystują do profesjonalnych zastosowań. Powstałe z dbałością o każdy najmniejszy podzespół, są urządzeniami przystosowanymi do działania pod największym obciążeniem, w najtrudniejszych dla siebie warunkach. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że są też sprzętem droższym (w porównaniu do ich standardowych i popularnych odpowiedników). W ich przypadku jednak w parze z ceną idzie niezaprzeczalna jakość, która jest w stanie zrekompensować wysokie koszta jeszcze wyższą kulturą pracy. Ta zaś w branżach profesjonalnych uznawana jest za absolutny priorytet.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.