Serwer NAS z pamięcią masową to wszechstronne urządzenie, które można — w pewnym uproszczeniu (nie chodzi przecież o to, by zarzucać się specjalistycznym słownictwem) — określić jako niezależny komputer we współczesnym ekosystemie biznesowym. W praktyce serwer NAS to coś więcej niż tylko zwykły dysk sieciowy. Wręcz przeciwnie; jest to raczej zaawansowane centrum danych z:
- procesorem (procesorami),
- pamięcią,
- systemami operacyjnymi.
Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o wykorzystanie serwerów NAS w biznesie? Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie!
Serwery NAS. Co warto wiedzieć na ich temat?
Jeśli chodzi o serwery NAS, ich roli w biznesie nie da się przecenić. Tego typu urządzenia nie tylko ułatwiają udostępnianie plików (co jest ważne w szczególności w tych firmach, w których zatrudnia się więcej pracowników), ale także oferują również funkcjonalności związane z przechowywaniem oraz zarządzaniem danymi.
W świecie biznesu serwery NAS to rozwiązanie, które wykorzystuje się zarówno w małych i średnich firmach, jak i większych przedsiębiorstwach. Szerokie możliwości w zakresie konfiguracji to rozwiązanie, które umożliwia nam skalowanie od 1 do 12 (a czasem nawet więcej) dysków twardych, co oznacza łączną pojemność setek terabajtów. W zależności od potrzeb danego przedsiębiorcy serwery te można instalować w różnych formatach, od tradycyjnych obudów stacjonarnych aż po wieże i szafy rackowe.
Serwery NAS, czyli konfigurowalne rozwiązanie
NAS to rozwiązanie, które można dostosować do indywidualnych potrzeb właściwie każdej firmy. Dostępne są modele różniące się między sobą np. pod kątem liczby dysków twardych (także tych pracujących w rozszerzonych macierzach RAID).
To jeszcze nie wszystko, ponieważ w razie potrzeby można dość łatwo rozbudować je o dodatkowe dyski, a następnie stworzyć klastry o wysokiej dostępności, aby w ten sposób skutecznie zabezpieczyć się przed możliwymi awariami oraz zapewnić ciągłość działania.
Serwery NAS to dobra przepustowość sieci
Kluczową cechą nowoczesnych serwerów NAS jest zwiększona przepustowość sieci. Interfejsy sieciowe o przepustowości do nawet 10 Gigabit/s, które są wspierane przez wielordzeniowe procesory i szybkie dyski typu SSD, to rozwiązanie, które zapewnia efektywny transfer danych z szybkością setek megabajtów na sekundę. Taki stan rzeczy sprawia, że urządzenia te nie bez powodu stają się kluczową częścią infrastruktury IT.
Oprócz podstawowych funkcji, tzn. możliwości przechowywania oraz udostępniania danych, serwery NAS powszechnie znajdują zastosowanie w biznesie. Mogą one również działać jako:
- serwery pocztowe,
- bazy danych.
Nowoczesne modele oferują możliwość uruchamiania maszyn wirtualnych i kontenerów bezpośrednio z urządzenia, dzięki czemu jest to po prostu wszechstronne narzędzie w środowiskach zwirtualizowanych.
Również w środowiskach domowych serwery NAS zyskują na popularności jako lokalne centrum przechowywania:
- multimediów,
- zdjęć,
- filmów.
Dzięki nim możemy dość łatwo zyskać dostęp do zasobów znajdujących się w naszej sieci domowej. To jeszcze nie wszystko, ponieważ serwery plików FTP umożliwiają bezpieczny dostęp do danych znajdujących się poza siecią lokalną.
W świecie biznesowym serwery NAS są ważne np. w takich obszarach jak monitoring firmowy. To zaawansowane oprogramowanie umożliwia nam skonfigurowanie automatycznych działań z zakresu zarządzania danymi (rozumiemy przez to takie rozwiązania jak np. usuwanie starych nagrań czy sporządzanie kopii zapasowych danych). Wszystko to — jeśli odpowiednio zadbasz o dobór serwerów NAS oraz ich wykorzystanie w firmie — powinno prowadzić do korzyści w postaci:
- zwiększonej wydajności,
- lepszego bezpieczeństwa,
- niezawodności przechowywania danych oraz zarządzania nimi.
Serwery NAS. Podsumowanie
Podsumowując, serwery NAS są istotną częścią nowoczesnych firm i nie jest to tylko truizm. Tego typu rozwiązania umożliwiają nam bowiem przechowywanie i udostępnianie danych, ale także oferują zaawansowane funkcjonalności oraz skalowalność. Wszechstronność tych rozwiązań oraz ich skalowalność czynią serwery NAS niezbędnym narzędziem w dynamicznie rozwijającym się świecie technologii informatycznych.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.