Laptopy Apple MacBook Pro 13 2020 M1 – sprzęt dostępny w dwóch konfiguracjach

Laptopy Apple MacBook Pro 13 2020 M1 to urządzenia, które są dostępne w dwóch różnych konfiguracjach. Co ciekawe, różnią się one między sobą nie tylko zainstalowanymi komponentami, ale też wyglądem. Nadszedł czas, by poznać ten niezwykły sprzęt i dowiedzieć się na jego temat czegoś więcej.

Dwie konfiguracje = dwie możliwości

Po czym poznać konfigurację, z którą ma się do czynienia w laptopie Apple MacBook Pro 13 2020 M1? Najlepiej po jego… wyglądzie. Srebrny, 13 calowy Macbook Pro jest urządzeniem nieco tańszym, gdyż jego cena na stronie Apple wynosi 6699 złotych. Standardowo sprzęt ten występuje w wariancie z 256 GB pamięci użytkowej, ale wartość tą można rozszerzyć do 512 GB, 1 TB, a nawet 2 TB. Alternatywą dla tego urządzenia jest MacBook Pro 13 w wersji „Gwiezdnej Szarości”. Jego cena to 7699 złotych, a różnica w odniesieniu do poprzedniego modelu polega głównie na ilości zainstalowanej pamięci użytkowej. W komputerze standardowo umieszcza się co prawda moduł 512 GB, ale wartość tą można rozszerzyć do 1 TB lub 2 TB.

Kilka słów o wyświetlaczu

Niewątpliwie sercem komputerów jest czip Apple M1

Mówiąc o laptopach Apple MacBook Pro 13, nie sposób nie wspomnieć o zaimplementowanych w nich wyświetlaczach. W obydwu modelach mowa jest tu o dobrze znanej platformie Retina obsługującej standard True Tone. Ekran ten ma przekątną 13.3 cala i jest podświetlany za pomocą zespołu diod LED. Co więcej, został on zaprojektowany zgodnie z technologią IPS, dzięki której doskonale sprawdzi się w roli narzędzia do odtwarzania zdjęć, filmów, ale też wykresów, dokumentów tekstowych i prezentacji. W jednym calu ekranu znajduje się aż 229 pikseli, co świadczy o bardzo dużej dokładności wyświetlanego obrazu. Nic w tym dziwnego, skoro jego natywna rozdzielczość wynosi aż 2560 x 1600 pikseli. Naturalnie urządzenie to może pracować w oparciu o niższe rozdzielczości skalowalne, w tym:

  • 1680 na 1050 pikseli,
  • 1440 na 900 pikseli,
  • 1024 na 640 pikseli.

Serce i mózg, czyli czip, zasilanie i bateria

Niewątpliwie sercem komputerów jest czip Apple M1. W jego skład wchodzi aż 8 rdzeniowe CPU, w którym 4 rdzenie są odpowiedzialne za zapewnienie wydajności, a 4 za oszczędzanie energii. Oprócz tego w skład „mózgu” jednostek wchodzi 8 rdzeniowe GPU kontrolujące pracę grafiki, a także aż 16 rdzeniowy system Neural Engine. Nietrudno dojść do wniosku, że taki zestaw może pobrać naprawdę dużo energii. Dlatego zasilono go za pomocą baterii, która pozwala korzystać z Internetu przez 17 godzin (za pośrednictwem WIFI) lub też zapewnia zasilanie w trakcie nawet 20 godzin odtwarzania filmów za pośrednictwem narzędzia AppleTV. Łączna pojemność zastosowanych tu ogniw to aż 58,2 Wh. Dzięki zastosowaniu zasilacza USB-C o mocy 61 W, czas ładowania „pustej” baterii i wyłączonego laptopa to zaledwie 1 godzina.

Słów kilka o złączach


Ciekawie zaaranżowane laptopy Apple MacBook Pro 13 2020 M1 zostały wyposażone w dwa porty Thunderbolt/USB 4. Za ich pomocą można obsługiwać ładowanie urządzeń, a także przesyłać dane. Prędkość transferu danych zależy od wybranego rodzaju złącza. Jeśli do transmisji danych wykorzystane zostanie złącze Thunderbolt 3, to maksymalna prędkość transferu wyniesie do 40 Gb/s. Z kolei w przypadku interfejsu USB 3.1 Gen 2, maksymalna szybkość transmisji danych będzie wynosić do 10 Gb/s.

Klawiatura i jej możliwości

Obydwa laptopy Apple MacBook Pro 13 2020 M1 wyposażone zostały w podświetlaną klawiaturę Magic Keyboard. Sprzęt ten składa się z 65 lub 66 klawiszy (zależnie od konfiguracji USA lub ISO). W tej grupie znajdują się 4 klawisze strzałek, które zaprojektowane są w układzie odwróconej litery T. W obrębie klawiatury umieszczono również specjalny Touch Bar, czytnik Touch ID, a także czujnik przeznaczony do kontroli natężenia oświetlenia zewnętrznego. Najważniejszym elementem całego zestawu jest gładzik Force Touch, który potrafi wyczuć siłę nacisku i zapewnia możliwość obsługi wielu niestandardowych poleceń.

Laptopy Apple MacBook Pro 13 2020 M1 to sprzęt, który z pewnością sprawdzi się zarówno w domowym, jak i w korporacyjnym biurze.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.