Co to jest komputer all-in-one?

Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku dominowały komputery w wersji desktop. Ich główną zaletą jest łatwość rozbudowy. Komputer w obudowie desktop ma jednak swoje wady. Nie nadaje się do łatwego przenoszenia z miejsca na miejsce. Dlatego powstały takie urządzenia jak tablet czy laptop. Obecnie coraz bardziej popularne są urządzenia typu all-in-one. Jak wyglądają takie jednostki komputerowe? O tym w poniższym tekście.

Jak wygląda komputer all-in-one?

Komputer typu all-in-one to urządzenie, które posiada skonsolidowaną budowę. Wszystkie najważniejsze podzespoły, takie jak procesor, płyta główna czy pamięć operacyjna mieszczą się w tylnej części monitora. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba korzystać z oddzielnej jednostki centralnej komputera. Całe urządzenie przypomina z wyglądu tradycyjny monitor komputerowy. Jednostki takie wyposażone są zazwyczaj w znacznie większy monitor w porównaniu z przeciętnym laptopem. W ofercie sklepów komputerowych z łatwością znajdziemy jednostki z monitorami o przekątnej powyżej 20 cali.

Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku dominowały komputery w wersji desktop

Zalety jednostek all-in-one

Komputery all-in-one łączą w sobie zalety jednostek desktopowych i przenośnych. Umieszczenie komputera na biurku nie wymaga przeznaczania dużych powierzchni. Rozwiązanie takie może sprawdzić się w pracy biurowej. Brak kilkudziesięciu jednostek centralnych w biurze może przynieść zauważalne oszczędności w przestrzeni biurowej. Komputer w wersji all-in-one można również bardzo łatwo przenosić. Jest to cecha, która łączy to urządzenie z laptopem. Przeniesienie komputera all-in-one wewnątrz budynku nie jest dużo trudniejsze od noszenia laptopa. Na łatwość przenoszenia ma również wpływ brak okablowania charakterystycznego dla jednostek desktopowych. W jednostce typu desktop należy zastosować przewód łączący monitor z jednostką centralną. Wymagany jest również kabel zasilający do monitora. W przypadku komputerów all-in-one nie są one potrzebne. Komputer all-in-one wymaga tylko podłączenia niezbędnych akcesoriów, takich jak klawiatura czy mysz komputerowa.

Komputery all-in-one łączą w sobie zalety jednostek desktopowych i przenośnych

Jak wybrać komputer dla siebie?

Skonfigurowanie komputera all-in-one może być nieco utrudnione. Na rynku mamy jednak wiele gotowych zestawów, które można dopasować do własnych potrzeb. Wybierając komputer musimy zwrócić uwagę na wielkość pamięci RAM, rodzaj procesora i na wielkość monitora. Wybrany komputer powinien mieć co najmniej 8 GB RAM i wydajny procesor, na przykład Intel Core 11. lub 12. generacji. Do komfortowej pracy wystarczy monitor o przekątnej 23,8 cali. Należy unikać jednostek o gorszych parametrach. Mogą być one już niezbyt przyszłościowe.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.